NOSY BORAHA – POSEZONOWA WYSPA PIRATÓW

Na przełomie XVII i XVIII wieku, należąca do Madagaskaru wyspa Nosy Boraha (inna nazwa to Île Sainte-Marie) stała się popularnym miejscem dla najgroźniejszych piratów. Swoje kryjówki mieli tam również ci najsłynniejsi rozbójnicy spod znaku trupiej czaszki, tacy jak William Kidd, Adam Baldridge, Robert Culliford, Abraham Samuel, Henry Every oraz Thomas Tew.

Poza sezonem, kiedy trzeba było odpocząć, naprawić uszkodzenia statków lub po prostu się zabawić – ta niewielka wyspa na Oceanie Indyjskim gościła nawet tysiąc piratów. Największa ich liczba swój „posezonowy” dom miała w głównym miasteczku wyspy – Ambodifotatra.

Tropikalna wyspa z licznymi wnękami i zatokami była idealnym miejscem, aby ukryć tutaj zarówno swoje łupy, jak i całe statki.

Wielu łotrów postanowiło osiąść na stałe na Nosy Boraha. Emerytowani piraci budowali własne domy i zakładali rodziny. Tam żyli i tam umierali. Nic więc dziwnego, że ta niewielka wyspa stała się w końcu największym pirackim cmentarzyskiem na świecie. I jedynym „oficjalnym”, co dzisiaj z dumą podkreślają współcześni mieszkańcy.

Na środku cmentarza stoi wielki, czarny kamień. Tubylcy są pewni tego, kto spoczywa pod nim – to słynny kapitan William Kidd, jeden z najokrutniejszych i najkrwawszych piratów XVII wieku, za swojego żywota oskarżany o największe zbrodnie. Aby odpokutować swoje grzechy, miał na wyspie zostać pochowany w pozycji pionowej.

Wokół wyspy krąży do dziś wiele pirackich opowieści. Jedne są prawdziwe, inne to tylko legendy. Czy piracki cmentarz na wyspie jest autentyczny? Tak twierdzą władze wyspy. Faktem jest, że do dnia dzisiejszego zachowało się jedynie 30 nagrobków, pochodzących głównie z XVIII wieku – w tym tylko jednym widnieje wyryta czaszka i skrzyżowane kości.

Tubylcy twierdzą, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu takich nagrobków było ponad sto. Jednak mijający czas i częste na wyspie cyklony sprawiły, że pirackie cmentarzysko zamienia się w ruinę, a podpisy na nagrobkach, z roku na rok, stają się coraz bardziej nieczytelne. Turyści także się do tego przyczyniają…

#wmrokuhistorii #historia #piractwo #podroze #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #turystyka