Sporo osób się ostatnio…

Sporo osób się ostatnio…

Sporo osób się ostatnio interesowało wyjazdem na Ukrainę (a to Lwów a to Odessa a to jeszcze co innego), dlatego od razu dzielę się tym co nowego udało mi się znaleźć i ustalić, bo sam się tam wybieram.

Od 31 lipca ogłoszone zostanie nowe rozporządzenie, które wejdzie w życie 1 sierpnia i obowiązywać będzie do 31 sierpnia. Rozporządzenie dotyczy podziału kraju na 4 różne strefy epidemiczne.

1. Zielona – Obostrzenia niewielkie, maska 247 w budynkach użyteczności publicznej, komunikacja miejska zajęta w 50% i dystans społeczny
2. Żółta – To samo co zielona natomiast jest to już okres przejściowy (wskazujący na zmiany w 4 cechach, o których za chwilę), brak możliwości odwiedzania starszych osób w szpitalach.
3. Pomarańczowa – Kluby, knajpy i restauracje czy inne bary nie mogą działać w nocy (między 24 a 7), ograniczenia w działalności galerii handlowych i sklepów, reszta to co powyżej.
4. Czerwona – krótko mówiąc nie działa nic.

Cechy, które posłużą do oceny sytuacji epidemicznej:

1. Zajętość łóżek (zielona do 5%, pomarańczowa 5-50%, czerwona 75%+ – żółta nie jest określona, żółta fizycznie jako tako nie istnieje, to jest po prostu zielona + jedna cecha się zmienia i już macie żółtą strefę)
2. Ilość wykonanych testów (minimum 24 na 100 tysięcy ludności)
3. Dynamika zachorowań (10% i powyżej dzień do dnia będzie traktowane jako nagły skok)
4. Wykrywalność nie większa niż 11%

Za określenie strefy odpowiadać będzie w pełni zautomatyzowany program komputerowy, któremu dostarczane będą tylko dane, a on sobie sam obliczy i określi. Na razie żaden podział nie jest podany, pewnie jeszcze ze 3 dni poczekają zanim coś określą. Ponowne sprawdzanie następuje co 5 dni. Jeśli w przeciągu 5 dni stan którejś cechy się zmieni, to przydzielona zostaje inna strefa.

Ponoć (podkreślam ponoć, bo znalazłem to tylko na jednej stronie) w Kijowie już teraz obowiązują pewne obostrzenia dotyczące knajp, nie wiem, sprawdzę jak już tam będę i wrzucę drobną relację.

Wbrew temu co można było usłyszeć w TV lub przeczytać w internecie, sytuacja się wcale nie zmieniła i dalej można latać na Ukrainę. Czarnogóra wypadła z listy, ale to nie oznacza, że nie wolno tam latać, należy lecieć z międzylądowaniem albo po prostu jechać autem. Na Ukrainę natomiast można bez problemu latać, kwarantanny dalej nie ma.

Garść drobnych linków, które mogą się okazać przydatne dla zainteresowanych:

1. https://www.worldometers.info/coronavirus/country/ukraine/
2. https://phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/inshi-infekciyni-zakhvoryuvannya/koronavirusna-infekciya-covid-19
3. https://www.facebook.com/phc.org.ua
4. https://www.strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/8557,Koronawirus-zmiany-na-granicy.html

#ukraina #koronawirus #podroze

Comments are closed.