Ronda, zwana „białym…

Ronda, zwana „białym…

Ronda, zwana „białym miastem”, Andaluzja, Hiszpania

(opis z internetów)

Miasto położone w prowincji Malagi należy do najstarszych w Hiszpanii, a dzięki swojemu położeniu było swego czasu idealną fortecą, stanowiąc stolice islamskiego królestwa aż do 1485 roku.
Niecodzienną malowniczość zapewnia Rondzie jej położenie po obydwu stronach skalistego wąwozu rzeki Geadalevin, zwanego El Taji.

Głęboki na 180 i szeroki na 90 metrów dzieli miasto na dwie części – od południa na wcześniejszą, arabską starówkę – Ciudad, a od północy na założoną przez chrześcijan dzielnicę Mercadillo. Ich brzegi łączy nietuzinkowy i robiący prawdziwie wrażenie 100-metrowy łukowy „nowy most” Puente Nuevo, zbudowany w XVIII w. Pod jego środkowym przęsłem znajduje się pomieszczenie (obecnie biuro informacji turystycznej) w dawnych czasach wykorzystywane jako więzienie, z którego ucieczka zdawała się być niemożliwa.

Ponadto w chrześcijańskiej dzielnicy Mercadillo znajduje się najsłyniejsza obok Puente Nuevo budowla, jaką jest arena walk byków Real Maestranza de Caballería. To jedna z najstarszych Plaza de Toros w Hiszpanii, która stanowi kolebke corridy, bowiem to tu powstały współczesne zasady tego widowiska obowiązujące do dnia dzisiejszego.

Do pozostałych atrakcji miasta należą dobrze zachowanie Łaźnie Arabskie (Banos Arabes) oraz zbudowana w 1314r. rezydencja mauretańskiego króla Palacio de Mondragon.

#fotografia #estetyczneobrazki #podroze #cityporn

Comments are closed.