W 1890 roku na terenie…

W 1890 roku na terenie…

W 1890 roku na terenie dzisiejszego miasta Sao Mateus do Sul w Brazylii osiedliły się 2 tysiące polskich rodzin. Wśród nich znajdował się małoletni Robert Angiewicz. Był samoukiem, który z czasem odkrył, że na okolicznych terenach znajdują się łupki, które można eksploatować. Samodzielnie opracował metodę, dzięki której produkował z łupków 300 litrów paliwa dziennie. Był absolutnym prekursorem – przemysłowa technologia wydobycia opracowana została dopiero 50 lat później.

W miejscu, które eksploatował Robert Angiewicz znajduje się dzisiaj rafineria Petrobras, jednego z największych koncernów naftowych na świecie. Angiewicz przyczynił się do założenia koncernu. Przed wejściem na teren koncernu znajduje się poświęcony mu pomnik, a Sao Mateus do Sul stało się dzięki niemu światowym centrum wydobycia, badań i przetwórstwa łupków.

Więcej o Angiewiczu oraz pozostałych Polakach, którzy przypłynęli z nim do Brazylii dowiecie się z mojego materiału, w którym odwiedzam Sao Mateus do Sul oraz okoliczne kolonie.

Zapraszam do wykopywania znaleziska: O Polakach, którzy w 1890 dotarli do Brazylii i rozpoczęli wydobycie ropy

#podroze #podrozemateoaka #brazylia #ciekawostki #podrozujzwykopem #sladamipolonii

Comments are closed.