Pisałem o butach, kurtkach i plecakach to teraz spodnie.
Będę pisał tak jak poprzednio – o ubraniach na okres od późnej wiosny do wczesnej jesieni, raczej dla osób rozpoczynających swoje przygody z górami.

Jakie spodnie? Jak zawsze – to zależy. Spodnie muszą być dobrane do warunków w których będziemy ich używać. Ja na letnie/ciepłe wyjazdy odradzam spodnie softshellowe, hardshellowe czy inne spodnie ocieplane. Wiadomo, że w górach potrafi być zimno nawet latem, ale musimy być też przygotowani na to, że słońce często „daje” mocnej i bardziej je odczuwamy. Odradzam też spodnie z membraną/impregnowane – ogranicza to oddychalność i jest nam jeszcze bardziej gorąco. Polecam za to spodnie z tzw. „materiałów szybkoschnących”. Wielu producentów ma takie ubrania w swojej ofercie, nie zatrzymują one wody na długo i schną bardzo szybko gdy tylko wyjdzie słońce.
A jak dobrać długość spodni? Krótkie czy długie? To znowu zależy, każde mają swoje wady i zalety.
Krótkie dają większy komfort gdy jest gorąco, mniej krępują ruchy, są lżejsze i w przypadku deszczu mniej nasiąkną wodą, ale gdy zrobi się zimniej nogi mogą nam marznąć.
Długie lepiej chronią przed wiatrem i chłodem. Pomocne są w nich otwory wywietrzające zamykane na suwak, które pomagają wentylować i chłodzić nasze nogi. Bez nich może być na prawdę gorąco. Długie spodnie mają jeszcze jedną sporą zaletę bardzo ważną w Beskidach czy Bieszczadach – chronią przed insektami. Komary nas nie pokąsają na nogach, a przy częstym oglądaniu nogawek nie ugryzie nas kleszcz.
Rozwiązaniem pomiędzy są spodnie z odpinanymi nogawkami. Należy się tylko upewnić, czy suwak jest dobrze zabezpieczony i nie będzie się ocierał/obijał o naszą skórę, lub nas uwierał.

Co jest ważne przy wyborze spodni?
Materiał: najlepiej szybkoschnący i elastyczny.
Krój: tzw krój techniczny to bardzo dobra opcja. charakteryzuje się: Klinem w kroku, profilowanymi kolanami, wzmocnieniami na pośladkach i kolanach.
Długość: sami musimy ocenić jakie spodnie kupimy, aczkolwiek na początek dobre będą spodnie z odpinanymi nogawkami.
Dół nogawki: czasem spodnie mają zwężenie na końcu. Przydatna też jest pętelka i guzik, które przytrzymują nogawkę gdy ją podwiniemy.
Kieszenie: mimo, że często np portfel nosimy w plecaku, warto zadbać by spodnie miały sporo kieszeni o różnych rozmiarach. Wygodniej jest schować np mapę do kieszeni zamiast co chwilę wyciągać ją z plecaka. Dobrze, gdy kieszenie zaczynają się trochę niżej, by swobodnie można było coś z nich wyjąc, gdy mamy na sobie plecak z pasem biodrowym.
Wywietrzniki: suwak który po rozpięciu otwiera swego rodzaju „kieszeń” z siateczki która pomaga nas wentylować – bardzo ważna rzecz przy długich spodniach.
Ściągacze na dole: sprawa indywidualna, jedni potrzebują, inni nie. Pomagają, gdy spodnie nie są zwężone na dole nogawki.
Wbudowany pasek: gdy chodzimy z dużym plecakiem warto mieć spodnie z wbudowanym paskiem lub kupić pasek turystyczny. Ważne gdy nosimy duży plecak – czasem spodnie osuną się trochę i pasek uwiera nas pod górną częścią pasa biodrowego plecaka.

Na podstawie czego najlepiej wybrać spodnie? Oczywiście na podstawie tego co będziemy robić.
Jeżeli w wakacje jeździmy w tatry i wychodzimy w góry tylko przy dobrej pogodzie to nie ma co płacić nie wiadomo ile. Krótkie spodnie trekingowe powinny wystarczyć na proste i odrobinę trudniejsze szlaki.
Jeżeli jeździmy w niższe góry to ze względu na insekty warto pomyśleć nad spodniami długimi lub odpinanymi, ewentualnie zabezpieczyć się dobrym środkiem odstraszającym insekty.
Jeżeli lubimy chodzić od schroniska do schroniska przez kilka dni to odradzałbym krótkie.

Ważne, by znać swoje potrzeby. Ja np po tatrach często chodzę w krótkich spodniach, bo w długich bym się ugotował. Gdy pogoda mówi, że może padać to zakładam długie albo dopinam nogawki. Jeżeli są zapowiadane bardzo przelotne opady z przebijającym słońcem to zostaję przy krótkich, bo mi lekki chłód nie przeszkadza.
Po zapoznaniu się z własnymi potrzebami na pewno uda się kupić spodnie, które będą dla nas jak druga skóra 🙂

#gory #tatry #trekking #podroze #dobierajsprzetgorskizwykopem #polskiegory