Europa jest zajebista. Cieszę…

Europa jest zajebista. Cieszę…

Europa jest zajebista. Cieszę się, że urodziłem się i mieszkam właśnie w Europie. To jest relatywnie niewielki kontynent, świetnie dostępny z każdej strony, genialnie skomunikowany w powietrzu, na lądzie i na wodzie. Nawet najgorzej skomunikowane obszary Europy są znacznie lepiej skomunikowane niż ogromne połacie takich kontynentów jak Azja, Afryka czy nawet Ameryki. W dodatku do Afryki i Azji jest rzut kamieniem, więc jak chcesz odwiedzić inne egzotyczne kontynenty to droga wolna.

Europa jest też niezwykle spokojnym i bezpiecznym kontynentem, nawet niebezpieczne regiony Europy to nic w porównaniu z praktycznie całą Ameryką Łacińską, prawie całą Afryką i wieloma krajami Azji. Tutaj mamy najmniejsze prawdopodobieństwo wojny, najlepsze stosunki dyplomatyczne między krajami, bo nawet jak mamy napięcia to czym jest to w porównaniu z wojnami domowymi w Afryce czy Ameryce, gdzie strony przeciwne marzą o całkowitej eksterminacji wrogów bez żadnego dialogu. Europy tak naprawdę nikt nie nienawidzi, Europa nie jest wrogiem ani USA, ani Rosji, ani Chin, ani Korei Północnej, ani Izraela, ani nawet Iranu.

W końcu Europa właściwie cała stoi otworem dla swoich mieszkańców. Możemy w banalny sposób podróżować wszędzie gdzie nam się podoba, jak z wioski do wioski. Tak samo możemy w banalny sposób wyemigrować gdzie nam się podoba. Nie podoba ci się kraj zamieszkania? Masz jeszcze kilkadziesiąt do wyboru przy odrobinie samozaparcia. Nawet dla takich Japończyków czy Koreańczyków, którzy żyją w bogatych rozwiniętych krajach, to jest jakaś zupełna abstrakcja, że w Europie można tak łatwo podróżować i tak łatwo emigrować gdzie się chce.

W dodatku w Europie jest wszystko, wszystko upakowane na stosunkowo niewielkim obszarze. Jak ktoś lubi historię i sztukę to proszę, są tu historyczne miejsca ważne dla każdej epoki historycznej od zarania ludzkości. Znajdziesz tu zabytki i sztukę od neolitu sprzed powstania cywilizacji, przez starożytność, gotyckie kościoły i zamki, barokowy przepych, klasycystyczne eleganckie dworki, aż po modernistyczne eksperymenty. Jak ktoś lubi góry to proszę bardzo, wszelkie góry różnej wielkości, kształtów, leżące w różnych strefach klimatycznych, od bieszczadzkich pagórków po lodowce majestatycznych Alp. Jak ktoś lubi morze to może się wybrać na połowy dorsza w mroźnym Atlantyku wokół Islandii walcząc z falami, a może też opalać się pod palmami na Krecie w środku zimy. Jak ktoś lubi jeść to można to znaleźć każdą jedną kuchnię świata i wiele tysięcy świetnych niedrogich knajp, w tym tych od kuchni regionalnej. Jak ktoś lubi różne kultury to w obrębie jednego europejskiego państwa można doświadczyć kilku różnych kultur i tradycji, które istnieją tam od 1000 lat. Jak ktoś lubi nowoczesność, to mamy też wielkie nowoczesne metropolie, wieżowce, szybką kolej, instytut CERN w Genewie, Europejską Agencję Kosmiczną, świetną branżę IT. Jak ktoś lubi sport to ma tutaj rozwiniętą praktycznie każdą dyscyplinę świata. Może trenować, oglądać, kibicować, co zechce.
#podroze #podrozujzwykopem #polityka #polska #europa #geopolityka #przemyslenia

Comments are closed.